Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak obliczyć BMI? Dlaczego warto znać BMI?

1 września, 2024 Jak obliczyć BMI


BMI to jeden z najczęściej stosowanych wskaźników do oceny prawidłowej masy ciała. Podczas obliczania tej wartości brana jest pod uwagę zarówno masa ciała, jak i wzrost. Pozwala to na określenie ryzyka związanego z nadwagą, chorobami metabolicznymi czy też z niedożywieniem. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem odchudzania warto poznać swoje BMI. Sprawdź, jak obliczyć BMI i dlaczego warto to zrobić.

Dlaczego warto znać swoje BMI?

Istnieje kilka powodów, dla których warto poznać swoje BMI. Jednak najważniejsze jest to, że pozwala określić, czy istnieje ryzyko rozwoju niektórych chorób np. nadciśnienia tętniczego, udaru, cukrzycy typu 2. czy też chorób serca. 

Możesz też wyliczyć swoje BMI, żeby dowiedzieć się, czy Twoja waga jest prawidłowa, czy może powinieneś nieco przytyć lub schudnąć. Dzięki temu zyskasz też motywację do zmiany swojego stylu życia, a przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych – możesz wtedy samodzielnie gotować zdrowe jedzenie lub skorzystać z cateringu dietetycznego np. dostępnego na stronie: https://www.zdrowycatering.pl/

Przedstawiamy także kilka kolejnych powodów, dlaczego warto znać swoje BMI:

  • sprawdzanie efektów redukcji masy ciała lub przybierania na wadze,

  • pomoc w ustaleniu planu leczenia lub rehabilitacji przez lekarzy,

  • pozwala w prosty i szybki sposób ocenić sposób odżywiania.

Jak prawidłowo obliczyć BMI? 

Możesz samodzielnie wyliczyć wartość BMI lub skorzystać z kalkulatora online. Bez problemu znajdziesz takie narzędzie w Internecie np. na stronie https://www.zdrowycatering.pl/kalkulator-bmi/

Chcesz samodzielnie wyliczyć BMI? Zatem skorzystaj z poniższego wzoru:

BMI = masa ciała / wzrost²,

gdzie:

  • masa ciała jest podawana w kilogramach,

  • wzrost jest podawany w metrach.

Dla przykładu, jeśli ważysz 70 kg i masz 1,75 m wzrostu, to Twoje obliczenia powinny wyglądać następująco:

BMI = 70 kg / (1,75 m)² = 70 / 3,06 = 22,88

Wynika z tego, że BMI mieści się w normie określanej dla osób dorosłych.

Jakie są kategorie BMI?

Skoro znasz już swoje BMI, to pora określić, czy uzyskany wynik jest prawidłowy. W tym celu skorzystaj z poniższej tabeli i przypisz otrzymany wynik do jednej z kilku kategorii:

  • <18,5 – niedowaga,

  • 18,5–24,9 – norma,

  • 25–29,9 – nadwaga

  • 30–34,9 – otyłość I stopnia,

  • 35–39,9 – otyłość II stopnia,

  • >40 – otyłość III stopni.

Pamiętaj jednak, że wartości te odnoszą się jedynie do dorosłych osób. Do oceny masy ciała dzieci wykorzystywana jest siatka centylowa, która w Polsce została opracowana przez Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Czy warto kierować się jedynie wskaźnikiem BMI?

Choć wskaźnik BMI może dostarczyć sporo informacji na temat ryzyka wystąpienia chorób czy też określenia prawidłowości masy ciała, to jednak może również wprowadzać w błąd. Dlaczego? Wskaźnik BMI nie bierze pod uwagę proporcji mięśni do tkanki tłuszczowej. W konsekwencji osoby z dużą ilością masy mięśniowej mogą mieć wysokie BMI, ale nie musi to być jednoznaczne z nadwagą, a w konsekwencji z podniesionym ryzykiem występowania wymienionych wcześniej chorób.

Artykuł sponsorowany

Jakie są podstawy tworzenia modeli z papieru?

Redakcja okuninka-biale.pl

Redakcja okuninka-biale.pl to grupa pasjonatów podróży i sztuki. Zapoznając się z naszymi artykułami wybierzesz się w podróż po świecie przydatnych informacji ze świata zdrowego trybu życia, turystyki i kultury.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak obliczyć BMI
Świece sojowe w kokosie
Co powinien zawierać zestaw do medytacji?

Jesteś zainteresowany reklamą?